ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درخواست متن و آکورد آهنگ

تصویر خواننده

Ahmet Kaya

زندگی نامه Ahmet Kaya

تاریخ تولد : 28/08/1957 (سن 62)
محل تولد : Malatya, Turkiye
حرفه(ها) : خواننده، ترانه سرا، تنظیم کننده
سبک ها : فولکلور ترکی

زندگی نامه Ahmet Kaya – احمد کایا

زندگی نامه Ahmet Kaya – احمد کایا:

احمد کایا خواننده و ترانه سرای کُرد اهل ترکیه است که در سال 1957 در شهر ملطیه متولد شد و پدرش کرد و مادرش ترک بود. او پنجمین فرزنده خانواده بود و از دوران کودکی در شرایط سخت فقر بزرگ شد.

زمانی که او هنوز کودک بود خانواده اش به خاطر شرایط سخت زندگی از ملطیه به استانبول نقل مکان کردند. دوران جوانی احمد برابر با کودتای 1980 ترکیه بود. و او به عنوان یکی از مخالفان وضعیت وقت ترکیه ترانه هایی به همراه دوستانش منتشر کردند. در ادامه این فعالیت ها و انتشار البوم های جدید روز به روز شهرت احمد بیشتر و بیشتر میشد. احمد به عنوان بنیانگزار سبک موسیقی اعتراضی در کشور ترکیه شناخته میشود و 27 آلبوم از خود به ارمغان گذاشت.

معروف ترین آلبوم احمد، البوم Şarkılarım Dağlara که در سال 1994 منتشر شد و 1/5 میلیون نسخه فروخت.

این آلبوم یکی از پرفروش ترین آلبوم های تاریخ موسیقی ترکیه است.

خصوصیات:

شعر ترانه‌های او در قالب سبک پروتست ارائه شده و او را بنیانگذار سبک پروتست در ترکیه می‌دانند. او از لحاظ موزیک پایه‌گذار سبک موسیقی آزاد نیز خوانده می شود. البته احمد ترانه‌هایی مربوط به فولکلور ترکی شرق ترکیه هم سروده است  که بسیار به ترکی آذری شبیه و حتی همسان هستند. او همچنین آوازهایی با استفاده از اشعار و آهنگ به جا مانده از صوفیان قرون میانهٔ ترکیه مانند «پیرسلطان ابدال» اجرا کرد و این ترانه ها مورد پسند مخاطبانش قرار گرفته بود. رک گویی و جرات فراوان از مشخصه‌های بارز کایا بود. خود می‌گفت که همیشه بر لبه پرتگاه گام برمی‌دارد و از این کار نیز هیچ ابائی ندارد.

در صبحگاه ۱۶ نوامبر سال ۲۰۰۰ در سن ۴۳ سالگی به سبب حمله قلبی در پاریس درگذشت.

به گفتهٔ دولتمردان آن کشور این مرگ، یک مرگ طبیعی بود، البته بسیاری از طرفدارانش با این نظر موافق نیستند.

لطفا با نظرات و پیشنهادات خود همراه با خانواده لیریکستان باشید.

آثار ترجمه شده و آکورد ها: